Historia powstania grupy malarskiej „Połączone pasją” i jej dokonania

Zupełnie przypadkiem, niemal 10 lat temu rozpoczęłam pracę w klubie plastycznym istniejącym przy Spółdzielni mieszkaniowej Bałtyk w Gdyni Witominie.

Moim zadaniem było prowadzenie zajęć malarsko- rysunkowych. 

Rozpoczęłam zajęcia z  3 osobami. Przez 6 lat pracy w klubie powstała grupa malarska „Połączone Pasją” ,licząca sobie  26 osób 60 plus, a ja z zadziwieniem i ogromną radością patrzyłam jak ludzie zrealizowani zawodow , różnych profesji  przychodzą na moje zajęcia w celu dopełnienia siebie, ukształtowania wrażliwości,chcąc się uczyć i rozwijać.

Po 6 latach przez kolejny rok, Pracownia Sztuk Pięknych TOTO – moja autorska, funkcjonowała w wynajętym pawilonie w Gdyni Witominie. Tam zrodził się pomysł kalendarza dla Spółdzielni ,,Bałtyk” oraz stałej ekspozycji obrazów w Przychodni Witomino. Wtedy grupa liczyła 15 osób.Pracownia Sztuk Pięknych TOTO zaczęła działać również w Gdańsku współpracując z Galerią MOMARTE. Tam odbywały się zajęcia malarskie, wystawy, spotkania z artystami, tam rodziły się pomysły na współpracę z Muzeum Narodowym i Archeologicznym, i Teatrem Szekspirowskim w Gdańsku. Tam też działania te owocowały znakomitymi pracami rysunkowymi i malarskimi a prezentacja ich na wystawach budziła emocje odbiorców.

Rok 2020 zatrzymał wiele ale nie zatrzymał potrzeby tworzenia. Grupa przetrwała w składzie 6 osób – kobiet o niezwykłym potencjale życiowym i twórczym. Spotykają się on-line lub w realu w mojej Pracowni Sztuk Pięknych TOTO na Wyspie Sobieszewskiej.

Oto dokonania grupy i lista wystaw, których byłam kuratorem:

2011 – Biblioteka  Publiczna w RUMI

2013 – Ośrodek Agroturystyczny KUMAKI- Jankowo-Kowale

2014 – Centrum Aktywności Seniora w Gdyni

2015 – Klub Seniora w Gdyni -Chylon

2016 – Gdański Archipelag Kultury ,,PLAMA ,,

2016 – WYSPA SKARBÓW w Gdańsku

2017 – Galerii Klubu Marynarki Wojennej „Riviera”wystawa pt. „TWARZE ŚWIATA”

2017 – Kościół św Judy Tadeusza i Józefa w Rumi -Wystawa pasyjna 

2018 – Gdyńskie Centrum Filmowe -wystawa pt.  „IMPRESJE FILMOWE”

2019 – Muzeum Archeologiczne-wystawa pt. „CASUS PICTURA”

2019 – Teatr Szekspirowski w Gdańsku -Wystawa retrospektywna w 8-lecie  istnienia grupy – „BYĆ ALBO NIE BYĆ”

2021 – Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów – wystawa” PAN MASKA”.

Pokaz slajdów prac grupy o tematyce pasyjnej ,,Ślad losu” towarzyszył występowi koncertu chóru kameralnego Kamerton z Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną  Jana Rejnowicza w kościele NSPJ w Gdyni.

W roku 2017 Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Bałtyk” wydała kalendarz z reprodukcjami obrazów plenerowych  grupy.

Czasową ekspozycję obrazów grupy można oglądać  w Gdyni, w Przychodni Lekarskiej ,,Witomino”.

Autorzy obrazów mają za sobą też  indywidualne wystawy w Miszewie, w Gdyni w Centrum Aktywności Seniora, w „Caffe Anioł” oraz w Klubie Marynarki Wojennej Riviera, gdyńskiej  YMCA, Bibliotece Publicznej Gminy Kosakowo.